Sekcija za nevrogene motnje komunikacije in motnje požiranja deluje od 7. aprila 2011. Predstavlja prostovoljno sodelovanje članov Društva logopedov Slovenije, ki se ukvarjamo z motnjami komunikacije in požiranja odraslih oseb nastalimi zaradi bolezni ali poškodb možganov. Združila nas je potreba po strokovnem sodelovanju, povezovanju in odgovornost do našega dela.
Predsednica sekcije
Špela Ravnikar, specializantka klinične logopedije
spela.ravnikar@ir-rs.si
Nevrogene motnje komunikacije in motnje požiranja lahko nastanejo zaradi različnih možganskih bolezni ali poškodb. Prizadetost komunikacijskih veščin se lahko kaže kot zmanjšana sposobnost razumevanja in/ali uporabe govora in jezika, motnje branja, pisanja ali računanja. Motnje požiranja (disfagija) lahko nastanejo zaradi cele vrste različnih nevroloških bolezni in lahko resno ogrožajo bolnikovo zdravje. Ker so za nemoteno žvečenje in požiranje odgovorne tiste anatomske strukture, ki sodelujejo pri tvorjenju glasu in govora, smo logopedi vključeni tudi v oceno in obravnavo orofaringalnih disfagij.
Osebe, ki se soočajo z motnjami komunikacije in/ali motnjami požiranja, ki so nastale kot posledica poškodbe glave, možganske kapi ali drugih nevroloških bolezni, lahko ambulantno logopedsko pomoč poiščejo v naslednjih ustanovah: